Stop Awacs: 'Vervanging vliegtuigen komt 45 jaar te laat'

Petra Wijnsema
-
10 juli 2026

De vlag gaat niet uit bij Vereniging Stop Awacs na de bekendmaking van het ministerie van Defensie dat de AWACS-radarvliegtuigen in 2035 worden vervangen. ,,Tegen die tijd vecht ik al 55 jaar tegen de geluidsoverlast van de AWACS. Dan ben ik 79 jaar", zegt Nico Trommelen van Stop AWACS vanuit Oostenrijk, waar hij vaak is om de geluidsoverlast te ontvluchten.

Deze week werd op de NAVO-top in Ankara bekend gemaakt dat Nederland met tien NAVO-partners tien Canadees-Zweedse Bombardier/SAAB-toestellen gaat aanschaffen. Deze vervangen de huidige AWACS-radarvliegtuigen, die sinds 1982 gebruik maken van de Duitse NAVO-basis Geilenkirchen. 'De komst van deze nieuwe, stillere toestellen is voor Nederland extra belangrijk, omdat ze bijdragen aan het verminderen van de geluidshinder voor omwonenden', zegt staatssecretaris Derk Boswijk hierover.

Defensie gaat op korte termijn ook een vergunningaanvraag doen voor het bosbeheer van de Schinveldse Bossen. In februari 2025 tekenden de gemeenten Brunssum en Beekdaelen een overeenkomst met Defensie. Daarmee is 5 miljoen euro gemoeid voor de leefbaarheid. Onderdeel daarvan is een beheerplan voor de Schinveldse Bossen.

Trommelen vreest dat dit bosbeheer ten koste van het bos zal gaan. ,,Ze zeggen dat ze niet kappen. Maar in 2006 hebben ze een deel van het bos tot een meter boven de grond afgezaagd." Volgens Defensie gaat het om 'kleinschalig hakhoutbeheer' vanaf 2027. 'Door daarnaast op een paar plekken bomen te dunnen en later andere te planten, blijft er diversiteit', zo schrijft het ministerie van Defensie in een persbericht. Trommelen is daar sceptisch over. ,,Er is ons al zoveel beloofd. Zo zou er zes hectare compensatie bos komen en dat is ook nooit gebeurd."

 

 

Album cover

Song name

Nu Live ARTIST NAME

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram