Heerlen wil woningbouw en scholen voorrang geven op vol stroomnet met procedure ‘Eerder Aanvragen'

Jan Danihel
-
18 augustus 2026

Gemeente Heerlen opent een tijdelijke procedure om woningbouwprojecten en onderwijsvoorzieningen een grotere kans te geven op een stroomaansluiting. Door de drukte op het elektriciteitsnet is daar steeds minder ruimte voor. Projectontwikkelaars en initiatiefnemers kunnen hun project tot en met 6 september aanmelden bij de gemeente.

Het Nederlandse stroomnet zit op veel plekken vol (netcongestie genoemd). Hierdoor kunnen nieuwe woningen en scholen niet altijd op tijd worden aangesloten. Via de landelijke regeling ‘Eerder Aanvragen’ kunnen gemeenten voor bepaalde maatschappelijke projecten voorrang aanvragen bij de netbeheerder.

Welke projecten komen in aanmerking?
Projecten moeten binnen de gemeente Heerlen liggen en gaan om woningbouw of een school. Daarnaast moet het project naar verwachting uiterlijk in 2036 klaar zijn en nog geen volledige stroomcapaciteit hebben. De gemeente maakt op basis van verschillende criteria een ranglijst. Daarbij wordt onder meer gekeken naar de uitvoerbaarheid van een project, de bijdrage aan de woningbouwplannen van Heerlen en hoe efficiënt het beschikbare stroomnet wordt gebruikt.

Een plek op de lijst betekent overigens niet automatisch dat een project stroom krijgt. De netbeheerder bepaalt uiteindelijk of en wanneer er capaciteit beschikbaar is. Initiatiefnemers die hun project willen aanmelden, moeten uiterlijk zondag 6 september 2026 een compleet dossier bij de gemeente indienen. Daarna beoordeelt Heerlen alle aanvragen en wordt een conceptlijst opgesteld. Op 16 september wordt die lijst gepubliceerd. Betrokkenen kunnen vervolgens tot en met 24 september reageren. Het college van burgemeester en wethouders stelt de definitieve lijst op 29 september vast. Vanaf 1 oktober worden de aanvragen bij de netbeheerder ingediend.

Spelende vragen
Wat de procedure uiteindelijk concreet betekent voor Heerlen, hangt af van hoeveel projecten zich aanmelden en hoeveel daarvan voorrang kunnen krijgen. Tegelijkertijd blijft onzeker hoeveel projecten daadwerkelijk geholpen kunnen worden, omdat de netbeheerder uiteindelijk bepaalt hoeveel capaciteit beschikbaar is. Ook is nog de vraag wat er gebeurt met projecten die niet op de lijst komen of ondanks de procedure geen aansluiting kunnen krijgen. De gemeente verwacht hierover de komende weken meer duidelijkheid te kunnen geven.

Album cover

Song name

Nu Live ARTIST NAME

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram