Raad van State: adviesrecht van burgemeester bij sluiting SEH is in strijd met de wetgeving

Wiel Beijer
-
13 september 2026

De Raad van State vindt dat het door de Tweede Kamer voorgenomen ‘zwaarwegend adviesrecht van de burgemeester' bij het sluiten van een Spoedeisende Hulp (SEH) in strijd is met de wetgeving. Als daar geen verandering in komt, moet dit adviesrecht heroverwogen worden, vindt de hoogste algemene bestuursrechter in ons land.

In het debat over het Zuyderland ziekenhuis Heerlen-Sittard in de Tweede Kamer is afgedwongen dat een burgemeester 'zwaarwegend advies' mag uitbrengen bij het sluiten van een SEH. Op deze manier moeten inwoners eerder betrokken worden bij veranderingen van het zorgaanbod, is de bedoeling. Dit 'zwaarwegend adviesrecht van de burgemeester' moet volgens het parlement worden vastgelegd in een wetswijziging.

Door personeelstekorten en centralisatieplannen ligt er een zwaar omstreden voornemen van Zuyderland om de volwaardige SEH en de intensive care in Heerlen op termijn af te schalen. Burgemeesters uit de regio Parkstad en met name Roel Wever van Heerlen, verzetten zich fel tegen het verlies van acute zorgvoorzieningen voor hun inwoners. Er wordt veel verwacht van het nieuwe 'zwaarwegend adviesrecht' om dit soort ingrepen te kunnen blokkeren of bijsturen.

Schijn van bevoegdheid

De Raad van State vindt de voorgenomen wetswijziging onnodig, omdat onduidelijk is hoe het uitbrengen van zo'n 'zwaarwegend advies door de burgemeester' zich verhoudt tot de bestaande zorgvuldige besluitvormingsprocedure. Wat is de meerwaarde daarvan? Volgens de raad ontstaat op deze wijze alleen maar een schijn van bevoegdheid. Immers, de burgemeester kan volgens de wet geen beslissing nemen over het beëindigen van acute zorg. Die ligt immers bij de zorgaanbieder. "Daarmee worden mogelijk verwachtingen gewekt, die niet kunnen worden waargemaakt."

Volgens de Raad van State zijn zorgaanbieders verantwoordelijk voor het aanbieden van goede zorg. "Bij die verantwoordelijkheid hoort ook dat de zorgaanbieder de beslissing kan nemen om acute zorg op een bepaalde locatie niet meer of in beperkte vorm aan te bieden als het de zorgaanbieder niet (meer) lukt om goede zorg aan te bieden op die locatie. Die beslissing kan de zorgaanbieder alleen nemen nadat hij een zogenoemde zorgvuldige besluitvormingsprocedure heeft doorlopen", aldus de raad.

Toenemende regeldruk

De Raad van State merkt op dat onduidelijk is hoe het uitbrengen van een 'zwaarwegend advies door de burgemeester' zich in de praktijk zal verhouden tot de bestaande zorgvuldige besluitvormingsprocedure en wat de meerwaarde daarvan is. "Onduidelijk is hoe een 'zwaarwegend advies van de burgemeester' in de praktijk een oplossing kan bieden voor de problemen die maken dat zorgverleners op een bepaalde locatie geen goede zorg meer kunnen verlenen. Tegelijkertijd leidt die procedure wel tot een toenemende regeldruk voor burgemeesters, overlegpartners en zorgaanbieders."

 

 

 

 

Album cover

Song name

Nu Live ARTIST NAME

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram