Een wandeling door het Hoensbroek van schrijver/dichter Pé Hawinkels

Wiel Beijer
-
18 oktober 2026

In zaal Amicitia in Hoensbroek vindt zaterdag 24 oktober de presentatie plaats van Een piepklein brilletje van bedrog. Een wandeling door het Hoensbroek van de schrijver/dichter Pé Hawinkels.

Een piepklein brilletje van bedrog is een publicatie van Ben van Melick, vormgegeven door Guus Prevoo. Het is ook een audiotour geproduceerd door Dennis Gaens en Merlijn Huntjens op basis van gegevens van Van Melick, waarin de stemmen van dichter en fan op elkaar inwerken.

De Hawinkels-route is een wandeling door het Hoensbroek van de jaren vijftig, de biotoop van de schrijver/dichter Pé Hawinkels (1942-1977), die in de Nederlandse literatuur als icoon uit de wervelende jaren zestig van de vorige eeuw geldt. Wandelaars kijken met de ogen van Hawinkels en die van zijn lezer/fan Van Melick naar 'een verleden dat nog steeds een heden heeft'.

Bidprentje Pé Hawinkels

Vanaf de plek waar de Staatsmijn Emma lag, de Akerstraat toentertijd een bruisende verkeersader tussen verschillende kolenmijnen, wandelen de deelnemers het dorp in via de Kouvender, Mgr. Lebouillestraat, waar de schrijver geboren is, de Wilhelminastraat, waar zijn lagere school lag naar de grote Sint-Jan en het kerkhof waar Hawinkels bij zijn ouders begraven ligt. Zijn autobiografische flitsen en fratsen en een keuze uit zijn gedichten zijn de leidraad voor de route.

Tijdens de presentatie vanaf 14.00 uur in Amicitia vinden gesprekken plaats met de makers, klinken fragmenten uit de audiotour en vanzelfsprekend wordt er uit het werk van Hawinkels voorgelezen. Muzikant Ralph Winkler brengt twee songs van Herman Brood/Pé Hawinkels ten gehore. Rond 15.00 uur wandelen de deelnemers van Amicitia naar de Grote Sint-Jan waar een fragment uit de Flitsen en fratsen zal klinken, waarna het gezelschap het graf van Pé Hawinjkels bezoekt, waar ook weer  gedichten worden voorgelezen.

Initiatief PANDA

De Hawinkels-wandeling is een initiatief van Kollektief PANDA, met name van Merlijn Huntjens die onder de titel Gedichten om voor om te lopen drie literaire wandelingen in Heerlen bedacht waarin poëzie centraal staat. Naast de wandeling in Hoensbroek, is er een in Heerlen-centrum en een rond de Sibelco-zandgroeve in Heerlerheide/Heksenberg.

De bundel is ter plekke te koop voor 10 euro; ook verkrijgbaar in de boekhandel. De presentatie in Amicitia komt tot stand in samenwerking met de Heemkundevereniging Hoensbroek.

Album cover

Song name

Nu Live ARTIST NAME

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram