Gaiabrug over Buitenring in Kerkrade mogelijk tijdelijk verwijderd voor reparatie

Wiel Beijer
-
25 oktober 2026

De fietsers- en voetgangersbrug Gaia over de Buitenring/N300 in Kerkrade moet waarschijnlijk tijdelijk worden verwijderd, zodat op een werf noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan de brug kunnen worden uitgevoerd. Niet uitgesloten is dat de brug helemaal vervangen moet worden door een nieuwe brug.

Dat schrijft het Kerkraadse college in de begroting 2027. De Gaiabrug - zo genoemd omdat die vóór de aanleg van de Buitenring nabij de Gaia ZOO over de Dentgenbach ging en later is verplaatst naar de huidige plek nabij de wijk Gracht en het Crombacherbeekdal - is onlangs geïnspecteerd en daarbij zijn beschadigingen geconstateerd. Ook is schimmel in de houten constructie vastgesteld.

"Momenteel wordt onderzocht of de brug tijdelijk verwijderd kan worden om elders te worden hersteld en geconserveerd. In dat geval zal een tijdelijke brug worden gehuurd. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan dient de brug op termijn te worden vervangen door een geheel nieuwe brug", laat het college weten.

Budget beschikbaar voor herstel

Voor de Gaiabrug is volgens het college budget beschikbaar om de brug te herstellen of, indien herstel niet mogelijk blijkt, te vervangen. In de begroting van 2027 en ook al voor 2028 zijn investeringsmiddelen opgenomen. Voor het dagelijkse onderhoud aan civieltechnische werken is in 2027 73.800 euro beschikbaar. Vanaf 2028 is hiervoor structureel 62.800 euro per jaar beschikbaar.

Voor groot onderhoud aan civieltechnische kunstwerken is in 2027 ruim 1,1 miljoen euro in de begroting opgenomen en in 2028 wordt dit zelfs ruim 7,3 miljoen euro. "Voor de komende jaren zijn onder meer investeringen gepland in de damwand nabij de Stegel, de duiker aan de Kanariestraat, de Gaiabrug, de duikerbrug en de trappen van Carisborg", aldus Burgemeester en Wethouders van Kerkrade. De gemeente telt ongeveer 240 civieltechnische kunstwerken, variërend van groot tot klein en van een eenvoudige houten brug tot complexe betonnen bruggen.

Houten brug nabij station

De Gaiabrug is niet de enige houten brug in Kerkrade die het zwaar te verduren heeft. Dat geldt eveneens voor de houten brug in het wandelgebied nabij het treinstation. Tijdens een recente inspectie is daar houtrot en schimmel in de constructie vastgesteld.

"Dit komt mede door de schaduwrijke ligging in een vochtige omgeving. Momenteel wordt onderzocht of de brug kan komen te vervallen door middel van de aanleg van een pad door het nabijgelegen bosgebied. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan dient de brug op termijn te worden vervangen door een geheel nieuwe brug. Voor 2027 is 350.000 euro aan investeringsmiddelen opgenomen", staat in de begroting.

Ontwerp verlichte Gaiabrug Beeld: Gemeente Kerkrade

 

Album cover

Song name

Nu Live ARTIST NAME

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram