Theaterwerkplaats Zie! wil zich de komende jaren stevig verankeren in Heerlen. De vereniging, gevestigd aan de Promenade, werkt bewust aan een plek die zo belangrijk wordt voor de stad dat er bij een eventuele verhuizing samen met de gemeente naar een nieuwe locatie gezocht moet worden. “Wij willen niet dat het verdwijnen van dit pand het einde van de vereniging betekent. Wij gaan niet zomaar weg”, zegt co-regisseur Lyvana van Bruggen.

De theatergroep zit momenteel in de kelders van het voormalig pand van Etam. Foto: Jan Danihel
De vereniging bestaat al jaren en biedt een plek waar iedereen welkom is om samen theater te maken. Niet een regisseur die alles bepaalt, maar voorstellingen die samen met de spelers ontstaan. “Theater is een plek waar je even jezelf kunt zijn en weg bent van de druk van school, werk en alle stress”, aldus Van Bruggen.
Met de tienergroep werkt Theaterwerkplaats Zie! momenteel aan de voorstelling Tot hier en niet verder. Daarin strijden tien goden op een camping om de opvolging van Zeus, met onderliggende thema’s als prestatiedruk en verwachtingen. De voorstelling is op 27 en 28 juni te zien in het Cultuurhuis. Volgens Van Bruggen wil de vereniging meer zijn dan alleen een plek om toneel te spelen. “We willen echt een plek worden waar mensen naartoe komen. Als dit pand ooit verdwijnt, moeten we ervoor zorgen dat de impact zo groot is dat we niet zomaar kunnen worden weggestuurd.”

Met zwembandjes om en zijn zwembroek aan vertolkt Storm de god Poseidon in het nieuwe toneelstuk. Foto: Jan Danihel
Voor deelnemer Storm Lodder is Theaterwerkplaats Zie! al jaren zo’n plek. Hij speelt inmiddels zes jaar mee en kruipt deze keer in de rol van Poseidon. “Ik vind het leuk om rollen te spelen die je normaal nooit zou zijn. En we hebben hier veel vrijheid. Als je een idee hebt, kun je dat gewoon zeggen.” De vereniging ziet zichzelf als een plek voor Heerlen en hoopt ook in de toekomst een vaste waarde te blijven in het culturele leven van de stad. “Hoe dan ook gaan wij ervoor zorgen dat we kunnen blijven”, besluit Van Bruggen.