Nog zeker zes maanden controleert Duitsland streng aan de grenzen, met name op de autowegen, zoals bij de A76 bij Bocholtz/Heerlen.
Het omstreden project is verlengd tot 1 maart 2027. Zeer tot ongenoegen van grensgemeenten zoals Aken en Heerlen.
Duitsland voerde de strenge grenscontroles twee jaar geleden in om de illegale immigratie tegen te gaan, maar ook om criminelen op te kunnen sporen. Dit besluit was volgens velen in Europa in strijd met de Schengen Verdragen van vrij grensverkeer. Nu heeft de Duitse minister Alexander Dobrindt (CSU) van Binnenlandse Zaken de Europese Commissie laten weten dat die grenscontroles opnieuw met een half jaar worden verlengd.
Volgens Aken en Heerlen zijn de effecten op de illegale immigratie verwaarloosbaar maar zijn de effecten op de euregionale economie groot.