Vanmiddag vond de slotbijeenkomst van de eerste editie van Crimelabs plaats in het Raadhuis in Heerlen. Crimelabs is een project waarbij studenten van het VISTA College actief worden betrokken bij het maken van beleid om jeugdcriminaliteit in Heerlen-Noord tegen te gaan. Vandaag presenteerden de studenten hun adviezen richting de gemeente Heerlen. Wethouder Jeugd Arlette Vrusch, diverse boa’s en veiligheidsmedewerkers waren hierbij aanwezig.
Bron: Gemeente Heerlen
Studenten van de opleiding Handhaver, Toezicht en Veiligheid van het VISTA College gaan in het project Crimelabs de komende tien jaar ieder jaar de gemeente adviseren over een vraagstuk met betrekking tot jeugdcriminaliteit of jeugdproblematiek. Deze editie was het vraagstuk ‘Hoe gaan we om met hangjongeren in Heerlen-Noord?’
Adviezen
De afgelopen maanden zijn de studenten druk bezig geweest om hun adviezen voor het vraagstuk vorm te geven. Hierbij werden ze ondersteund door bureau CAOP (voorheen Kennisland), ervaringsdeskundigen en professionals. De adviezen van de studenten varieerden van het creëren van meer bewustwording onder jongeren tot het bieden van alternatieven, zoals een legale hangruimte of het organiseren van activiteiten, bijvoorbeeld een zomerkamp voor jongeren. Waar sommige groepen studenten zich richtten op het voorkomen van probleemgedrag, richtten anderen zich juist op het aanspreken van degenen die daadwerkelijk voor overlast zorgen.
Bron: Gemeente Heerlen
De gemeente gaat onderzoeken hoe de ingebrachte adviezen geïmplementeerd kunnen worden in de aanpak tegen jeugdcriminaliteit. Wethouder Vrusch: “Door jongeren actief te betrekken in beleidsvorming kunnen we gezamenlijk voorzieningen oprichten die de doelgroep aanspreekt. Jongeren weten immers als geen ander wat er speelt onder hun leeftijdsgenoten en wat zij nodig hebben om een mooie toekomst op te bouwen. Inbreng vanuit de jeugd mag hierbij nooit onderschat worden, zij kunnen een heleboel als ze er maar de kans voor krijgen.”
Preventie met Gezag
Crimelabs past binnen de bredere inzet van het programma Preventie met Gezag van de gemeente om jeugdcriminaliteit in Heerlen aan te pakken. Onze focus ligt daarbij vooral op Heerlen-Noord. Door onder andere armoede en sociale problematiek lopen jongeren in dit deel van de stad een groter risico om in de criminaliteit te belanden.