Drie jaar geleden startten vijf natuurorganisaties het initiatief ‘Natuurkracht’ om kennis en bewustwording over natuur als oplossing tegen wateroverlast en droogte te vergroten in het Limburgse Heuvelland. Vanaf vandaag, 1 april, neemt IVN Natuureducatie officieel deel aan de coalitie van Natuurkracht, waarmee nog meer expertise en slagkracht wordt gebundeld om samen met de natuur de gevolgen van klimaatverandering beter op te vangen.
Natuurkracht Boer zoekt Buur bij Boerderij ’t Sierveld in Mechelen 17 november 2024 (Jonathan Vos Photography)
IVN Natuureducatie zet zich in om kinderen en volwassenen te laten ervaren hoe leuk, gezond en belangrijk natuur is. Dit doen zij door middel van natuuractiviteiten, cursussen, projecten en campagnes. De missie van Natuurkracht sluit perfect aan bij die van IVN Natuureducatie. "Wij geloven in de kracht van natuurlijke oplossingen voor vraagstukken zoals wateroverlast en verdroging," aldus projectleider Noï Boesten. "Voor ons was het daarom logisch om de afgelopen jaren al een actieve rol binnen Natuurkracht te vervullen. Nu is het tijd voor een volgende stap."
IVN Natuureducatie was de afgelopen jaren al actief betrokken bij Natuurkracht. Zo organiseerde IVN de Natuurkrachtmaand in 2023 en 2024, waarbij in totaal 5000 mensen in actie kwamen. Ook in 2025 hopen zij weer een Natuurkrachtmaand te organiseren. Daarnaast bood IVN educatie over natuurlijke oplossingen en wees enthousiaste initiatieven op het Natuurkrachtfonds. "Zo zorgen wij er samen voor dat de natuur onze bondgenoot wordt in de strijd tegen wateroverlast en droogte," voegt Boesten toe.
Marjon Heutmekers, coördinator van Natuurkracht, is verheugd over de deelname van IVN: “Wij zijn blij dat IVN zich nu als coalitiepartner aan Natuurkracht bindt. Met de uitbreiding van de coalitie bundelen wij nog meer expertise en slagkracht. De positieve effecten van natuur op maatschappelijke problemen zoals wateroverlast en droogte zijn nog niet bij íedereen bekend. Door samen te laten zien welke praktische maatregelen je kunt nemen in samenwerking met de natuur en samen dezelfde boodschap uit te dragen, vergroten wij dat besef bij inwoners, boeren, ingenieurs, politici en beleidsmakers.”