Bij Arno Krijnen waren recent Dajandra van Loo, taalambassadeur en Taalheld 2025, en Inge Elzer van Stichting Lezen en Schrijven te gast om aandacht te vragen voor de Week van Lezen en Schrijven. Het jaarlijkse initiatief vindt plaats van maandag 8 tot en met zondag 15 september en sluit aan op de Wereldalfabetiseringsdag van 8 september. In deze week staat het belang van basisvaardigheden landelijk centraal.
Mensen die moeite hebben met lezen, schrijven of rekenen ondervinden vaak grote gevolgen in het dagelijks leven. Zij zijn minder zelfredzaam, sociaal minder actief en ervaren vaker gezondheidsproblemen dan mensen zonder deze beperkingen.
Tijdens het gesprek deelde Dajandra van Loo haar persoonlijke verhaal. Als taalambassadeur zet zij zich in om bewustwording te creëren over laaggeletterdheid. Een taalambassadeur is iemand die zelf ervaring heeft met beperkte basisvaardigheden en die ervaring inzet om anderen te inspireren en te motiveren zich verder te ontwikkelen. Van Loo benadrukte dat schaamte vaak een grote drempel vormt.
“Vooral niet schamen, probeer je te ontwikkelen en niet luisteren naar negatieve energie, maar juist naar de positieve energie,” aldus Van Loo.
Inge Elzer van Stichting Lezen en Schrijven wees erop dat de landelijke cijfers over laaggeletterdheid waarschijnlijk nog onderschat worden. Daarnaast gaf zij aan dat de problematiek in de regio Parkstad bovengemiddeld groot is. Zo heeft Heerlen te maken met een percentage van 16 procent, terwijl dit in Kerkrade zelfs op 20,25 procent ligt.
Het gesprek werd afgesloten met de afspraak om volgend jaar opnieuw aandacht te besteden aan dit onderwerp. Daarmee werd onderstreept dat blijvende bewustwording en bespreekbaarheid essentieel zijn om de gevolgen van beperkte basisvaardigheden terug te dringen. Voor meer informatie of om het volledige fragment terug te kijken, is het interview hieronder beschikbaar.