Minister Bart van den Brink van Asiel en Immigratie heeft Voerendaal onder toezicht geplaats. De gemeente moet ook op gesprek komen bij het ministerie omdat ze niet voldoet aan de Spreidingswet. Die verplicht gemeenten asielzoekers op te nemen.
In Limburg komt ook Bergen onder actief toezicht, net als nog acht andere Nederlandse gemeenten. Dat heeft Van den Brink maandag bekendgemaakt.
In april kregen alle gemeenten die niet voldoen aan de Spreidingswet een eerste brief van het ministerie. Daarin kregen zij het verzoek uit te leggen waarom zij in gebrek blijven en aan te geven welke maatregelen zij gaan nemen om daar een einde aan te maken. Daarna volgden gesprekken op ambtelijk niveau.
Dat Voerendaal nu als een van de eerste onder toezicht is gesteld, heeft te maken met de volgorde waarin deze ambtelijke gesprekken zijn en worden gevoerd. Voerendaal huisvest nu geen enkele asielzoeker, terwijl dat er 69 zouden moeten zijn. De gemeente gaf eerder dit jaar aan daar te weinig woningen voor te hebben. Brunssum, Kerkrade en Landgraaf herbergen evenmin asielzoekers terwijl dat er respectievelijk 110, 154 en 159 moeten zijn.
Parkstad vindt dat de minister niet per gemeente moet kijken, maar naar het hele gebied. Dan voldoet de regio, die al 1017 asielzoekers onderdak biedt terwijl de totale opgave van de zeven gemeenten samen 1013 bedraagt. Maar minister Van den Brink lijkt (nog) geen boodschap te hebben aan de visie van Parkstad.
Zijn ministerie wil nu afspraken maken met Voerendaal over de acties die nodig zijn om alsnog aan de taakstelling te voldoen. Lukt dat uiteindelijk niet, dan is de mogelijke ultieme stap dat het ministerie zelf actief de huisvesting van asielzoekers in de gemeente ter hand neemt.

Bart van den Brink, minister van Asiel en Migratie. Foto: Martijn Beekman en Valerie Kuypers