Zuyderland en acht andere organisaties gaan samenwerken om nieuwe vormen van zorg en medische technologie in Parkstad en Zuid-Limburg te ontwikkelen en in de praktijk te testen. Tijdens de openingsavond van Cultura Nova hebben de partijen daarvoor vrijdag een gezamenlijke intentieverklaring ondertekend.
Aan de samenwerking doen naast Zuyderland de volgende partijen mee: Philips, de gemeente Heerlen, zorgverzekeraar CZ, Maastricht University, Maastricht UMC+, de Provincie Limburg, Brightlands Smart Services Campus en Zuyd Hogeschool.
Oplossing zoeken voor lokale problemen
De partijen willen oplossingen ontwikkelen voor problemen waar de regio nu al mee te maken heeft en die de komende jaren ook elders in Nederland groter worden. Het gaat onder meer om de vergrijzing, de groeiende vraag naar zorg en een tekort aan zorgpersoneel.

Bestuurders van de negen samenwerkende partijen. Foto: Zuyderland
Daarbij wordt gekeken naar manieren om zorg anders te organiseren. Sommige patiënten zouden bijvoorbeeld vaker thuis kunnen worden geholpen of op afstand kunnen worden gevolgd, waardoor niet voor iedere controle een bezoek aan het ziekenhuis nodig is. Ook willen de betrokken organisaties nieuwe medische technologie sneller in de dagelijkse zorg gaan gebruiken.
Meer bedrijvigheid en werkgelegenheid
De partijen verwachten dat de samenwerking niet alleen een positief effect heeft op de zorg. Door samen te werken met bedrijven en kennisinstellingen moet ook ruimte ontstaan voor nieuwe bedrijvigheid en werkgelegenheid in de regio, onder meer op het gebied van medische technologie en digitale zorg.
De intentieverklaring is het begin van de verdere samenwerking. De komende tijd worden concrete projecten en afspraken over de gezamenlijke aanpak uitgewerkt. Ook andere organisaties kunnen zich bij het initiatief aansluiten.